تأثیر قوانین مرتبط با ارز دیجیتال بر رفتار سرمایه‌گذاران

0

[ad_1]

تأثیر قوانین مرتبط با ارز دیجیتال بر رفتار سرمایه‌گذاران

همان طور که در مقاله “قوانین و مقررات مرتبط با صرافی‌های ارز دیجیتال” گفته شد، صرافی ارز دیجیتال باید از قوانین خاصی تبعیت کنند. سرمایه ­گذاران نیز همینطور. اما این قوانین تا چه حد بر رفتار سرمایه­ گذاران در بازار تاثیرگذار است؟

در این مقاله قصد بررسی این موضوع را داریم. پس اگر می­خواهید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به ­دست بیاورید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

از چه زمانی احساس نیاز به قانون در بلاکچین شد؟

بلاکچین برای اولین بار با مفهومی ارز دیجیتال بیان نشد و بعد­ها بیت کوین از این ساختار استفاده کرد تا یک پول دیجیتالی با ویژگی­های خاص بسازد.

پس از این اتفاق تاریخی و مهم ارز دیجیتال­های دیگری بر پایه بلاکچین پدید آمدند که نیاز به بستری خاص برای خرید و فروش داشتند.

این بستر خرید و فروش تا مدت نسبتا کوتاهی وجود نداشت و معاملات به ­شکل همتا به­ همتا انجام می­شد. صرافی ارز دیجیتال از دل این اوضاع بیرون آمد.

پس از این اتفاق شرایط برای خرید و فروش رمزارز­های مختلف پدید آمد و حالا مردم می­توانستند با راحتی بیشتر رمزارز بخرند.

همین موضوع سبب استفاده ­های غیرقانونی از رمزارز­های دیجیتالی شد. می­توان گفت که از این زمان دولت­ها به­ فکر افتادند تا برای بلاکچین و کوین­ های آن قوانین مشخصی را وضع کنند.

سرمایه­ گذاران بر چه اساسی رفتار می­کنند؟

سرمایه­ گذاران در بازار­های مختلف مدل رفتاری مشخصی دارند. البته که منظور ما پیش­بینی دقیق رفتار آنها نیست. بلکه منظور تیپ­ های شخصیتی است که به مرور از آمار مختلف استخراج شده و حالا می­توان بر اساس آنها شرایط را تحلیل نمود.

سرمایه­ گذارانی که در بازار­های مالی تیپ شخصیتی ntegrator را دارند، عوامل بیرونی بازار را نیز در تحلیل خود دخیل می­کنند. این افراد بیش از دیگر گروه­ها از قوانین مختلف و اخبار تاثیر می­گیرند. اما این تاثیر تنها شخصی و مربوط به شخصیت آنهاست.

هدف ما در این مقاله روشن­ کردن تاثیر قوانین بر همه سرمایه­ گذاران است. قوانین به ­عنوان یک اهرم قدرتمند در اختیار نهاد قدرت است. او می­تواند هر زمان با هر هدفی این قدرت را اعمال کند بر بازار تاثیر منفی یا مثبت بگذارد.

تاثیر قوانین خرید و فروش ارز دیجیتال بر بازار

پس از چند سال بلاکچین ­های عمومی محبوبیت زیادی کسب کردند و باعث شدند که مردم جهان به سمت آنها کشیده شوند.

مسلما رویکرد دولت­ها و کشور­های مختلف با جهت­ های سیاسی گوناگون­شان مانند یکدیگر نیست. پس هر طرف جهان یک رویکرد برای این قضیه اتخاذ کرد. برخی از کشور­ها با اعمال قوانین خرید و فروش را آزاد و قانونی اعلام کردند.

برخی دیگر نیز قوانینی برایش مشخص نکردند و آن را آزاد دانستند. برخی از کشور­ها در برابر این تکنولوژی موضع گرفتند و فعالیت­های بلاکچینی در کشور خود را به­ طور کامل غیرقانونی اعلام کردند.

مسلما زمانی که کشور­های زیادی این فعالیت را غیرقانونی اعلام کنند سرمایه­ گذاران نسبت به سرمایه­ گذاری کمی عقب­ نشینی خواهند کرد. در نقطه مقابل نیز آنها با روند قانونی­ شدن این فعالیت روحیه سرمایه ­گذاری بیشتر را پیدا خواهند کرد.

قوانین ماینینگ چه تاثیری بر بازار دارد؟

در کنار قوانین مربوط به یک صرافی ارز دیجیتال و خرید رمزارز در آن بخش مهمی از قوانین دنیای بلاکچین مربوط به استخراج رمزارز است.

استخراج یا ماینینگ تنها مربوط به آن دسته از بلاکچین­های عمومی است که از الگوریتم اثبات کار برای تایید و امنیت در شبکه خود استفاده می­کنند.

این الگوریتم دارای مشکلاتی است که باعث بسیاری از کشور­ها این فعالیت را غیرقانونی اعلام کنند. برای مثال مصرف انرژی و آلودگی­های زیست­محیطی از مهم­ترین دلایل ممنوعیت آن است.

هر چقدر که با استفاده از قوانین شرایط ماینینگ در جهان بهتر شود سرمایه­گذاران هم ترغیب می­شوند که بیشتر در این حوزه فعالیت داشته باشند.

اخبار هیجانی و رفتار سرمایه­گذاران

اخبار هیجانی به­شدت در خرید ارز دیجیتال یا فروش آن و به­طور کلی در رفتار بازار موثر است. اخبار هیجانی آن دسته از اخبار هستند که در مدت کوتاهی فراگیر می­شوند و بار خبری زیادی برای بازار­های مالی دارند.

این اخبار گاهی رسمی هستند و گاهی هم از مراجع غیررسمی مانند شبکه­های اجتماعی یا دیگر کانال­ها منتشر می­شوند. اخبار­های هیجانی گاهی مربوط به قوانین دنیای بلاکچین هستند.

برای نمونه نرخ­هایی که کمیسیون بورس امریکا اعلام می­کند یا قوانین مهمی که برای صرافی­های ارز دیجیتال وضع می­شود، همگی نمونه­ای از این اخبار­های هیجانی هستند که می­تواند سرمایه­گذاران را نسبت به یک رفتار هیجانی در بازار ترغیب نماید.

همانطور که گفته­شد این اخبار گاهی غیررسمی و دروغین هستند و صرفا برای اثرگذاری در بازار ساخته شده­اند.

2 قطب قانون­گذاری در جهان برای رمزارزها

امریکا و چین 2 قطب مهم در بازار­های مالی هستند و تصمیمات آنها تاثیر زیادی بر روی بازار می­گذارد. رویکرد امریکا نسبت به چین در رابطه با بلاکچین کاملا متفاوت است.

چین فعالیت­های رمزارز را در کشورش غیرقانونی اعلام کرد اما امریکا تلاش می­کند این فعالیت­ها را قانونی و در چارچوب مشخصی ارائه کند.

قوانینی که توسط این 2 قطب اقتصادی دنیا وضع می­شود تاثیر زیادی بر رفتار سرمایه­گذاران خواهد گذاشت. چراکه بازار براساس رفتار قدرت­های کلان شکل می­گیرد.

این وضعیت هم به بازار رمزارز اختصاص ندارد. گاهی حتی قیمت ارز دیجیتال و شکست یک کوین یا توکن خاص نیز به همین تصمیم­گیری­های کلان وابسته است.

آیا باید نگران اخبار قانون­گذاری­ها باشیم؟

اخبار به­خودی خود در بازار­ها تاثیرگذار نیستند اما نباید آنها ساده انگاشت. اخبار می­توانند در بازار به­شکل کوتاه مدت تاثیر خوبی داشته باشند.

اخبار خود بر رفتار سرمایه­گذاران تاثیر می­گذارند. حالا اگر این اخبار مربوط به قوانینی در سطح بین­المللی یا حتی یک کشور هم باشد می­تواند روی بازار برای کوتاه­مدت تاثیر و در بلندمدت اثر جدی بگذارد.

باید قوانین را پیگیری کرد و از اتفاقات بازار مطلع شد اما اینکه هر لحظه نگران وضعیت بازار و قوانین آن باشیم منطقی نیست.

بازار روند خود را طی خواهد کرد و در نهایت هم بلاکچین مسیر رو به جلوی خود را می­رود. حتی اگر تمام قوانین علیه این تکنولوژی وضع شوند باید بدانید که بلاکچین توقف نا­پذیر است و حتی با سرعت کند به رشد خود ادامه خواهد داد.

جمع­بندی

صرافی ارز دیجیتال، سرمایه­گذاران و قوانین مربوط به دنیای آنها مفاهیمی هستند که نمی­توان آنها را به­راحتی از یکدیگر جدا کرد. این مفاهیم درهم تنیده و با یکدیگر معنا دارند.

در مقاله ما این موضوع را بررسی کردیم و سعی شد که به سوالات مختلف در این زمینه پاسخ داده شود. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. امیدواریم از مطالب بیشترین استفاده را کرده باشید.[ad_2]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.